Competition Results
Men's Division 1 (Australian Championships 2021)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
28 21/02/2021 3:00PM 1 Gold Medal Damien Schumann (AUS/VIC)/Chris McHugh (AUS/SA) Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) 2-1 (21-15, 17-21, 15-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
27 21/02/2021 12:30PM 1 Bronze Medal Casey Grice (AUS/WA)/Aaron Crook (AUS/NSW) Zachery Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) 0-2 (12-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Semi Finals
26 21/02/2021 9:00AM 2 Semi Finals Zachery Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) 0-2 (19-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
25 21/02/2021 9:00AM 1 Semi Finals Casey Grice (AUS/WA)/Aaron Crook (AUS/NSW) Damien Schumann (AUS/VIC)/Chris McHugh (AUS/SA) 0-2 (7-21, 17-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Quarter Finals
24 20/02/2021 5:40PM 3 Quarter Finals Zachery Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Ky Landers (AUS/WA)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 2-0 (21-17, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
23 20/02/2021 5:40PM 2 Quarter Finals Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Bart Bolsterlee (AUS/NSW) 2-1 (19-21, 21-19, 15-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
21 20/02/2021 4:50PM 2 Quarter Finals Damien Schumann (AUS/VIC)/Chris McHugh (AUS/SA) Robert Reeves (AUS/QLD)/Christopher Blake (AUS/QLD) 2-0 (21-14, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
22 20/02/2021 4:50PM 3 Quarter Finals Casey Grice (AUS/WA)/Aaron Crook (AUS/NSW) Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD) 2-1 (21-17, 14-21, 19-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Round of 12
20 20/02/2021 4:00PM 3 Round of 12 Jack Gregory (AUS/VIC)/Timothy Gregory (AUS/VIC) Ky Landers (AUS/WA)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 0-2 (10-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
19 20/02/2021 4:00PM 2 Round of 12 Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Bart Bolsterlee (AUS/NSW) 0-2 (11-21, 14-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
18 20/02/2021 3:10PM 3 Round of 12 Casey Grice (AUS/WA)/Aaron Crook (AUS/NSW) Matthew Abela (AUS/VIC)/Patrick Tang (AUS/VIC) 2-0 (21-12, 21-8)
Duty Team: Connor O (AUS/QLD)/Ruben Gale (AUS/QLD)

 
17 20/02/2021 3:10PM 2 Round of 12 Robert Reeves (AUS/QLD)/Christopher Blake (AUS/QLD) Gareth Mann (AUS/NSW)/Glenn Piper (AUS/NSW) 2-1 (21-17, 17-21, 15-5)
Duty Team: Tom Dempsey (AUS/WA)/Solomon Bushby (AUS/SA)

 
Pool A
13 20/02/2021 11:00AM 1 Pool A
Pool Play
Tomas Andersen (AUS/NSW)/Jeff Dunham (AUS/NSW) Ky Landers (AUS/WA)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 0-2 (17-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
9 20/02/2021 10:00AM 1 Pool A
Pool Play
Damien Schumann (AUS/VIC)/Chris McHugh (AUS/SA) Casey Grice (AUS/WA)/Aaron Crook (AUS/NSW) 2-0 (21-13, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
1 20/02/2021 7:30AM 1 Pool A
Pool Play
Damien Schumann (AUS/VIC)/Chris McHugh (AUS/SA) Tomas Andersen (AUS/NSW)/Jeff Dunham (AUS/NSW) 2-0 (21-12, 21-15)
Duty Team: Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD)

 
5 20/02/2021 7:30AM 9 Pool A
Pool Play
Casey Grice (AUS/WA)/Aaron Crook (AUS/NSW) Ky Landers (AUS/WA)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 2-1 (16-21, 21-18, 15-11)
Duty Team: Connor O (AUS/QLD)/Ruben Gale (AUS/QLD)

 
Pool B
14 20/02/2021 12:40PM 1 Pool B
Pool Play
Tom Dempsey (AUS/WA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Bart Bolsterlee (AUS/NSW) 0-2 (13-21, 15-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
10 20/02/2021 11:50AM 1 Pool B
Pool Play
Zachery Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Robert Reeves (AUS/QLD)/Christopher Blake (AUS/QLD) 2-0 (21-11, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
2 20/02/2021 8:20AM 1 Pool B
Pool Play
Zachery Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Tom Dempsey (AUS/WA)/Solomon Bushby (AUS/SA) 2-0 (21-15, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
6 20/02/2021 8:20AM 3 Pool B
Pool Play
Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Bart Bolsterlee (AUS/NSW) Robert Reeves (AUS/QLD)/Christopher Blake (AUS/QLD) 1-2 (21-10, 18-21, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool C
15 20/02/2021 11:00AM 3 Pool C
Pool Play
Matthew Abela (AUS/VIC)/Patrick Tang (AUS/VIC) Sam Flowerday (AUS/ACT)/Abubarr Kamara (AUS/NSW) 2-1 (21-14, 19-21, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
11 20/02/2021 10:00AM 3 Pool C
Pool Play
Jack Gregory (AUS/VIC)/Timothy Gregory (AUS/VIC) Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) 0-2 (16-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
3 20/02/2021 7:30AM 3 Pool C
Pool Play
Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) Sam Flowerday (AUS/ACT)/Abubarr Kamara (AUS/NSW) 2-0 (21-17, 21-17)
Duty Team: Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC)

 
7 20/02/2021 7:30AM 10 Pool C
Pool Play
Jack Gregory (AUS/VIC)/Timothy Gregory (AUS/VIC) Matthew Abela (AUS/VIC)/Patrick Tang (AUS/VIC) 2-0 (21-19, 21-15)
Duty Team: Gareth Mann (AUS/NSW)/Glenn Piper (AUS/NSW)

 
Pool D
16 20/02/2021 12:40PM 3 Pool D
Pool Play
Gareth Mann (AUS/NSW)/Glenn Piper (AUS/NSW) Connor O (AUS/QLD)/Ruben Gale (AUS/QLD) 2-1 (17-21, 21-16, 15-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
12 20/02/2021 11:50AM 3 Pool D
Pool Play
Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD) Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) 2-0 (27-25, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
4 20/02/2021 9:10AM 1 Pool D
Pool Play
Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD) Gareth Mann (AUS/NSW)/Glenn Piper (AUS/NSW) 2-0 (21-16, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
8 20/02/2021 9:10AM 3 Pool D
Pool Play
Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) Connor O (AUS/QLD)/Ruben Gale (AUS/QLD) 2-0 (21-6, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3