Competition Results
Men's Division 1 (Glenelg Beach Open)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
28 07/02/2021 2:00PM 1 Gold Medal Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) Damien Schumann (AUS/VIC)/Christopher McHugh (AUS/SA) 1-2 (18-21, 21-18, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
27 07/02/2021 12:00PM 1 Bronze Medal Zachary Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Isaac Kapa (AUS/QLD) 2-0 (21-13, 22-20)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Semi Finals
25 07/02/2021 8:30AM 1 Semi Finals Damien Schumann (AUS/VIC)/Christopher McHugh (AUS/SA) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Isaac Kapa (AUS/QLD) 2-0 (21-12, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
26 07/02/2021 7:30AM 1 Semi Finals Zachary Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) 0-2 (20-22, 23-25)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Quarter Finals
24 06/02/2021 5:00PM 1 Quarter Finals Zachary Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) 2-0 (21-10, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
23 06/02/2021 5:00PM 3 Quarter Finals Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) James Takken (AUS/QLD)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 2-0 (21-15, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
21 06/02/2021 4:10PM 1 Quarter Finals Damien Schumann (AUS/VIC)/Christopher McHugh (AUS/SA) Joey Yigit (AUS/VIC)/Martin Kaufer (AUS/VIC) 2-0 (21-16, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
22 06/02/2021 4:10PM 3 Quarter Finals Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Isaac Kapa (AUS/QLD) Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD) 2-1 (16-21, 21-18, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Round of 12
20 06/02/2021 3:20PM 1 Round of 12 Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) Daniel Gallo (AUS/QLD)/Benjamin Booth (AUS/QLD) 2-0 (21-7, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
19 06/02/2021 3:20PM 3 Round of 12 James Takken (AUS/QLD)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) Sam Flowerday (AUS/ACT)/Fraser Garrett (AUS/NSW) 2-0 (21-13, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
18 06/02/2021 2:30PM 1 Round of 12 Christopher Blake (AUS/QLD)/Robert Reeves (AUS/QLD) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Isaac Kapa (AUS/QLD) 1-2 (21-19, 16-21, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
17 06/02/2021 2:30PM 3 Round of 12 Joey Yigit (AUS/VIC)/Martin Kaufer (AUS/VIC) Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) 2-0 (21-14, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool A
13 06/02/2021 11:00AM 2 Pool A
Pool Play
Kiahl Morley (AUS/QLD)/Jonathan Janssen (AUS/QLD) Christopher Blake (AUS/QLD)/Robert Reeves (AUS/QLD) 0-2 (13-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
9 06/02/2021 10:00AM 2 Pool A
Pool Play
Damien Schumann (AUS/VIC)/Christopher McHugh (AUS/SA) James Takken (AUS/QLD)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 2-0 (21-18, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
1 06/02/2021 7:30AM 2 Pool A
Pool Play
Damien Schumann (AUS/VIC)/Christopher McHugh (AUS/SA) Kiahl Morley (AUS/QLD)/Jonathan Janssen (AUS/QLD) 2-0 (21-8, 21-13)
Duty Team: Henry Clapp (AUS/SA)/Henry Ambagtsheer (AUS/SA)

 
5 06/02/2021 7:30AM 7 Pool A
Pool Play
Christopher Blake (AUS/QLD)/Robert Reeves (AUS/QLD) James Takken (AUS/QLD)/Mark Nicolaidis (AUS/QLD) 0-2 (19-21, 18-21)
Duty Team: Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD)

 
Pool B
14 06/02/2021 12:40PM 2 Pool B
Pool Play
Sam Flowerday (AUS/ACT)/Fraser Garrett (AUS/NSW) Dakota Lipton (AUS/VIC)/Maxx Hart (AUS/VIC) 2-0 (23-21, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
10 06/02/2021 11:50AM 2 Pool B
Pool Play
Zachary Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Joey Yigit (AUS/VIC)/Martin Kaufer (AUS/VIC) 2-0 (21-12, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
2 06/02/2021 8:20AM 2 Pool B
Pool Play
Zachary Schubert (AUS/SA)/Max Guehrer (AUS/SA) Sam Flowerday (AUS/ACT)/Fraser Garrett (AUS/NSW) 2-0 (21-11, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
6 06/02/2021 8:20AM 3 Pool B
Pool Play
Joey Yigit (AUS/VIC)/Martin Kaufer (AUS/VIC) Dakota Lipton (AUS/VIC)/Maxx Hart (AUS/VIC) 2-0 (21-17, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool C
15 06/02/2021 11:00AM 3 Pool C
Pool Play
Chaz Pucko (AUS/QLD)/Tom Dempsey (AUS/WA) Daniel Gallo (AUS/QLD)/Benjamin Booth (AUS/QLD) 1-2 (21-15, 19-21, 10-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
11 06/02/2021 10:00AM 3 Pool C
Pool Play
Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Isaac Kapa (AUS/QLD) 2-0 (21-7, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
3 06/02/2021 7:30AM 3 Pool C
Pool Play
Thomas Hodges (AUS/VIC)/Paul Burnett (AUS/WA) Chaz Pucko (AUS/QLD)/Tom Dempsey (AUS/WA) 2-0 (21-11, 21-13)
Duty Team: Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC)

 
7 06/02/2021 7:30AM 8 Pool C
Pool Play
Mateusz Zieba (AUS/NSW)/Isaac Kapa (AUS/QLD) Daniel Gallo (AUS/QLD)/Benjamin Booth (AUS/QLD) 2-0 (21-11, 21-15)
Duty Team: Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD)

 
Pool D
16 06/02/2021 12:40PM 3 Pool D
Pool Play
Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) Henry Clapp (AUS/SA)/Henry Ambagtsheer (AUS/SA) 2-0 (21-5, 21-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
12 06/02/2021 11:50AM 3 Pool D
Pool Play
Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD) 1-2 (21-23, 21-17, 9-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
4 06/02/2021 9:10AM 2 Pool D
Pool Play
Izac Carracher (AUS/NSW)/Marcus Ferguson (AUS/QLD) Henry Clapp (AUS/SA)/Henry Ambagtsheer (AUS/SA) 2-0 (21-16, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
8 06/02/2021 9:10AM 3 Pool D
Pool Play
Garang Anyang (AUS/VIC)/Justin Schumann (AUS/VIC) Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) 2-0 (21-9, 21-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3