Competition Results
Women's Under 21 (U19 / U21 Australian Beach Volleyball Championship)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
22 23/02/2020 2:00PM 1 Gold Medal Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) Kyla Sanchez (AUS/WA)/Nina Pavlova (AUS/WA) 0-2 (10-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
21 23/02/2020 2:00PM 3 Bronze Medal Jana Milutinovic (AUS/SA)/Charlotte White (AUS/SA) Jasmine Serra (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) 0-2 (19-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Semi Finals
20 23/02/2020 12:00PM 7 Semi Finals Jasmine Serra (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) Kyla Sanchez (AUS/WA)/Nina Pavlova (AUS/WA) 1-2 (8-21, 21-15, 9-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
19 23/02/2020 12:00PM 3 Semi Finals Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) Jana Milutinovic (AUS/SA)/Charlotte White (AUS/SA) 2-0 (21-15, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
9th Place Playoff
14 23/02/2020 11:00AM 7 9th Place Playoff Lauren Cox (AUS/VIC)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) Jessica Criss (AUS/NSW)/Katie Economos (AUS/NSW) 2-0 (21-17, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Quarter Finals
17 23/02/2020 10:00AM 3 Quarter Finals Isabella Homes (AUS/SA)/Tara Phillips (AUS/SA) Jasmine Serra (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) 0-2 (15-21, 14-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
18 23/02/2020 10:00AM 6 Quarter Finals Kirsty Gordon (AUS/WA)/Sasha Simmonds (AUS/SA) Kyla Sanchez (AUS/WA)/Nina Pavlova (AUS/WA) 0-2 (12-21, 20-22)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
11th Place Playoff
13 23/02/2020 10:00AM 7 11th Place Playoff Gabrielle Meyn (AUS/VIC)/Hayley Betts (AUS/VIC) Majabelle Lawac (VAN)/Maybel Ravo (VAN) 0-2 (14-21, 3-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Quarter Finals
16 23/02/2020 9:00AM 6 Quarter Finals Tessa Browne (AUS/WA)/Annelies Jones (AUS/QLD) Jana Milutinovic (AUS/SA)/Charlotte White (AUS/SA) 0-2 (12-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
15 23/02/2020 9:00AM 2 Quarter Finals Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) Brodie Baker (AUS/QLD)/Mikayla Plapp (AUS/VIC) 2-0 (21-11, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Pool A
9 22/02/2020 2:00PM 8 Pool A
1 v 2
Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) Tessa Browne (AUS/WA)/Annelies Jones (AUS/QLD) 2-1 (22-20, 19-21, 18-16)
Duty Team: Gabrielle Meyn (AUS/VIC)/Hayley Betts (AUS/VIC)

 
5 22/02/2020 10:30AM 8 Pool A
1 v 3
Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) Gabrielle Meyn (AUS/VIC)/Hayley Betts (AUS/VIC) 2-0 (21-15, 21-8)
Duty Team: Tessa Browne (AUS/WA)/Annelies Jones (AUS/QLD)

 
1 22/02/2020 7:00AM 1 Pool A
2 v 3
Tessa Browne (AUS/WA)/Annelies Jones (AUS/QLD) Gabrielle Meyn (AUS/VIC)/Hayley Betts (AUS/VIC) 2-0 (21-6, 21-6)
Duty Team: Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD)

 
Pool B
10 22/02/2020 2:50PM 8 Pool B
1 v 2
Majabelle Lawac (VAN)/Maybel Ravo (VAN) Jasmine Serra (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) 0-2 (14-21, 10-21)
Duty Team: Kyla Sanchez (AUS/WA)/Nina Pavlova (AUS/WA)

 
6 22/02/2020 11:20AM 8 Pool B
1 v 3
Majabelle Lawac (VAN)/Maybel Ravo (VAN) Kyla Sanchez (AUS/WA)/Nina Pavlova (AUS/WA) 1-2 (12-21, 21-19, 11-15)
Duty Team: Jasmine Serra (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA)

 
2 22/02/2020 7:50AM 1 Pool B
2 v 3
Jasmine Serra (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) Kyla Sanchez (AUS/WA)/Nina Pavlova (AUS/WA) 1-2 (24-22, 18-21, 9-15)
Duty Team: Majabelle Lawac (VAN)/Maybel Ravo (VAN)

 
Pool C
11 22/02/2020 3:40PM 8 Pool C
1 v 2
Isabella Homes (AUS/SA)/Tara Phillips (AUS/SA) Lauren Cox (AUS/VIC)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) 2-0 (21-11, 21-18)
Duty Team: Kirsty Gordon (AUS/WA)/Sasha Simmonds (AUS/SA)

 
7 22/02/2020 12:10PM 8 Pool C
1 v 3
Isabella Homes (AUS/SA)/Tara Phillips (AUS/SA) Kirsty Gordon (AUS/WA)/Sasha Simmonds (AUS/SA) 1-2 (18-21, 21-18, 13-15)
Duty Team: Lauren Cox (AUS/VIC)/Charlotte Duncan (AUS/QLD)

 
3 22/02/2020 8:40AM 1 Pool C
2 v 3
Lauren Cox (AUS/VIC)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) Kirsty Gordon (AUS/WA)/Sasha Simmonds (AUS/SA) 2-1 (17-21, 21-17, 15-7)
Duty Team: Isabella Homes (AUS/SA)/Tara Phillips (AUS/SA)

 
Pool D
12 22/02/2020 4:30PM 8 Pool D
1 v 2
Jana Milutinovic (AUS/SA)/Charlotte White (AUS/SA) Brodie Baker (AUS/QLD)/Mikayla Plapp (AUS/VIC) 2-1 (21-18, 18-21, 15-6)
Duty Team: Jessica Criss (AUS/NSW)/Katie Economos (AUS/NSW)

 
8 22/02/2020 1:00PM 8 Pool D
1 v 3
Jana Milutinovic (AUS/SA)/Charlotte White (AUS/SA) Jessica Criss (AUS/NSW)/Katie Economos (AUS/NSW) 2-0 (21-12, 21-14)
Duty Team: Brodie Baker (AUS/QLD)/Mikayla Plapp (AUS/VIC)

 
4 22/02/2020 9:30AM 1 Pool D
2 v 3
Brodie Baker (AUS/QLD)/Mikayla Plapp (AUS/VIC) Jessica Criss (AUS/NSW)/Katie Economos (AUS/NSW) 2-1 (19-21, 21-19, 16-14)
Duty Team: Jana Milutinovic (AUS/SA)/Charlotte White (AUS/SA)