Competition Results
Women's Division 2 (Australian Championships 2021)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal Match
41 21/02/2021 3:00PM 2 Gold Medal Match Allysha Sims (AUS/SA)/Lauren Cox (AUS/VIC) Nicolette Brice (AUS/NSW)/Saskia de Haan (AUS/NSW) 0-2 (18-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Bronze Medal Match
40 21/02/2021 12:30PM 2 Bronze Medal Match Cassandra Dodd (AUS/WA)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) 2-0 (21-16, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Semi Finals
39 21/02/2021 10:00AM 2 Semi Finals Nicolette Brice (AUS/NSW)/Saskia de Haan (AUS/NSW) Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) 2-0 (21-18, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
38 21/02/2021 10:00AM 1 Semi Finals Cassandra Dodd (AUS/WA)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) Allysha Sims (AUS/SA)/Lauren Cox (AUS/VIC) 0-2 (18-21, 10-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Quarter Finals
36 20/02/2021 6:00PM 9 Quarter Finals Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) Eva Brac (AUS/QLD)/Ruby Vanloo (AUS/SA) 2-1 (11-21, 21-16, 15-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
37 20/02/2021 6:00PM 10 Quarter Finals Nicolette Brice (AUS/NSW)/Saskia de Haan (AUS/NSW) Amy LeBlang (AUS/NSW)/Monica Jones-McFee (AUS/NSW) 2-0 (21-9, 21-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #10

 
35 20/02/2021 5:20PM 8 Quarter Finals Nicole Tung (AUS/NSW)/Agata Kurczynska (AUS/NSW) Allysha Sims (AUS/SA)/Lauren Cox (AUS/VIC) 0-2 (20-22, 22-24)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
34 20/02/2021 5:20PM 7 Quarter Finals Genevieve Rochon (AUS/NSW)/Ludimila Brunorio (AUS/VIC) Cassandra Dodd (AUS/WA)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) 1-2 (21-14, 18-21, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Round of 16
30 20/02/2021 4:30PM 7 Round of 16 Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) Anna Birke (AUS/NSW)/Sydney Gill (AUS/NSW) 2-0 (21-0, 21-0)
Illness
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
32 20/02/2021 4:30PM 9 Round of 16 Michela Strati (AUS/QLD)/Dayna Taylor (AUS/QLD) Amy LeBlang (AUS/NSW)/Monica Jones-McFee (AUS/NSW) 1-2 (23-21, 17-21, 16-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
33 20/02/2021 4:30PM 10 Round of 16 Anna Hincmann (AUS/NSW)/Johana Martinkova (AUS/NSW) Nicolette Brice (AUS/NSW)/Saskia de Haan (AUS/NSW) 0-2 (13-21, 14-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #10

 
31 20/02/2021 4:30PM 8 Round of 16 Eva Brac (AUS/QLD)/Ruby Vanloo (AUS/SA) Brodie Baker (AUS/QLD)/Emily Heintzelman (AUS/ACT) 2-0 (21-15, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
28 20/02/2021 3:40PM 9 Round of 16 Allysha Sims (AUS/SA)/Lauren Cox (AUS/VIC) Kelly McLeod (AUS/NSW)/Luca Altevogt (AUS/NSW) 2-0 (21-16, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
27 20/02/2021 3:40PM 8 Round of 16 Yulia Tkachenko (AUS/NSW)/Marie Nguyen (AUS) Cassandra Dodd (AUS/WA)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) 1-2 (17-21, 21-9, 12-15)
Duty Team: Ella Milne (AUS/QLD)/Ella Schabort (AUS/WA)

 
29 20/02/2021 3:40PM 10 Round of 16 Bibi Meier (AUS/NSW)/Anja Gudbrandsen (AUS/NSW) Nicole Tung (AUS/NSW)/Agata Kurczynska (AUS/NSW) 0-2 (12-21, 4-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #10

 
26 20/02/2021 3:40PM 7 Round of 16 Makayla Teichroeb (AUS/NSW)/Liz Green (AUS/NSW) Genevieve Rochon (AUS/NSW)/Ludimila Brunorio (AUS/VIC) 0-2 (13-21, 12-21)
Duty Team: Kim De Witte (AUS/NSW)/Bianca Alba (AUS/NSW)

 
Pool A
22 20/02/2021 12:40PM 8 Pool A
Pool Play
Lavinia Tyrrel (AUS/NSW)/Allana Benson (AUS/ACT) Anna Hincmann (AUS/NSW)/Johana Martinkova (AUS/NSW) 0-2 (14-21, 6-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
15 20/02/2021 11:50AM 9 Pool A
Pool Play
Allysha Sims (AUS/SA)/Lauren Cox (AUS/VIC) Makayla Teichroeb (AUS/NSW)/Liz Green (AUS/NSW) 0-2 (16-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
8 20/02/2021 9:10AM 7 Pool A
Pool Play
Makayla Teichroeb (AUS/NSW)/Liz Green (AUS/NSW) Anna Hincmann (AUS/NSW)/Johana Martinkova (AUS/NSW) 2-1 (21-13, 16-21, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
1 20/02/2021 8:20AM 7 Pool A
Pool Play
Allysha Sims (AUS/SA)/Lauren Cox (AUS/VIC) Lavinia Tyrrel (AUS/NSW)/Allana Benson (AUS/ACT) 2-1 (11-21, 23-21, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Pool B
23 20/02/2021 11:50AM 11 Pool B
Pool Play
Elena Schuler (AUS/NSW)/Romy Hengeveld (AUS/NSW) Genevieve Rochon (AUS/NSW)/Ludimila Brunorio (AUS/VIC) 0-2 (5-21, 5-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
16 20/02/2021 11:50AM 7 Pool B
Pool Play
Nicolette Brice (AUS/NSW)/Saskia de Haan (AUS/NSW) Brodie Baker (AUS/QLD)/Emily Heintzelman (AUS/ACT) 2-0 (21-14, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
9 20/02/2021 9:10AM 11 Pool B
Pool Play
Genevieve Rochon (AUS/NSW)/Ludimila Brunorio (AUS/VIC) Brodie Baker (AUS/QLD)/Emily Heintzelman (AUS/ACT) 1-2 (9-21, 21-9, 12-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
2 20/02/2021 9:10AM 8 Pool B
Pool Play
Nicolette Brice (AUS/NSW)/Saskia de Haan (AUS/NSW) Elena Schuler (AUS/NSW)/Romy Hengeveld (AUS/NSW) 2-0 (21-13, 21-2)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
Pool C
24 20/02/2021 12:40PM 9 Pool C
Pool Play
Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD) Sandra Gaechter (AUS/NSW)/Katja Danielsson (AUS/NSW) 2-1 (15-21, 21-9, 16-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
17 20/02/2021 11:50AM 8 Pool C
Pool Play
Cassandra Dodd (AUS/WA)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) 1-2 (22-20, 17-21, 13-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
3 20/02/2021 10:00AM 7 Pool C
Pool Play
Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) Sandra Gaechter (AUS/NSW)/Katja Danielsson (AUS/NSW) 2-0 (21-11, 21-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
10 20/02/2021 10:00AM 8 Pool C
Pool Play
Cassandra Dodd (AUS/WA)/Charlotte Duncan (AUS/QLD) Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD) 2-0 (21-6, 21-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
Pool D
25 20/02/2021 1:30PM 7 Pool D
Pool Play
Kim De Witte (AUS/NSW)/Bianca Alba (AUS/NSW) Amy LeBlang (AUS/NSW)/Monica Jones-McFee (AUS/NSW) 0-2 (11-21, 16-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
18 20/02/2021 12:40PM 7 Pool D
Pool Play
Daria Di Filippo (AUS/NSW)/Anani McMahon (AUS/NSW) Nicole Tung (AUS/NSW)/Agata Kurczynska (AUS/NSW) 1-2 (21-17, 16-21, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
4 20/02/2021 11:00AM 7 Pool D
Pool Play
Daria Di Filippo (AUS/NSW)/Anani McMahon (AUS/NSW) Kim De Witte (AUS/NSW)/Bianca Alba (AUS/NSW) 2-1 (15-21, 21-11, 15-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
11 20/02/2021 11:00AM 9 Pool D
Pool Play
Nicole Tung (AUS/NSW)/Agata Kurczynska (AUS/NSW) Amy LeBlang (AUS/NSW)/Monica Jones-McFee (AUS/NSW) 2-1 (20-22, 21-18, 15-5)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
Pool E
19 20/02/2021 12:40PM 11 Pool E
1 v 2
Coco Farrow (AUS/QLD)/Sophia Soderberg (AUS/SA) Yulia Tkachenko (AUS/NSW)/Marie Nguyen (AUS) 1-2 (8-21, 21-17, 7-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
12 20/02/2021 10:00AM 11 Pool E
1 v 3
Coco Farrow (AUS/QLD)/Sophia Soderberg (AUS/SA) Kelly McLeod (AUS/NSW)/Luca Altevogt (AUS/NSW) 0-2 (15-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
5 20/02/2021 7:30AM 11 Pool E
2 v 3
Yulia Tkachenko (AUS/NSW)/Marie Nguyen (AUS) Kelly McLeod (AUS/NSW)/Luca Altevogt (AUS/NSW) 0-2 (15-21, 14-21)
Duty Team: Brodie Baker (AUS/QLD)/Emily Heintzelman (AUS/ACT)

 
Pool F
20 20/02/2021 1:30PM 8 Pool F
1 v 2
Eva Brac (AUS/QLD)/Ruby Vanloo (AUS/SA) Bibi Meier (AUS/NSW)/Anja Gudbrandsen (AUS/NSW) 2-0 (21-11, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
13 20/02/2021 11:00AM 8 Pool F
1 v 3
Eva Brac (AUS/QLD)/Ruby Vanloo (AUS/SA) Ella Milne (AUS/QLD)/Ella Schabort (AUS/WA) 2-0 (21-14, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
6 20/02/2021 8:20AM 8 Pool F
2 v 3
Bibi Meier (AUS/NSW)/Anja Gudbrandsen (AUS/NSW) Ella Milne (AUS/QLD)/Ella Schabort (AUS/WA) 2-0 (21-16, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
Pool G
21 20/02/2021 1:30PM 11 Pool G
1 v 2
Lucy French (AUS/VIC)/Susannah Godfrey (AUS/VIC) Michela Strati (AUS/QLD)/Dayna Taylor (AUS/QLD) 1-2 (6-21, 26-24, 13-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
14 20/02/2021 11:00AM 11 Pool G
1 v 3
Lucy French (AUS/VIC)/Susannah Godfrey (AUS/VIC) Anna Birke (AUS/NSW)/Sydney Gill (AUS/NSW) 0-2 (19-21, 20-22)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
7 20/02/2021 8:20AM 11 Pool G
2 v 3
Michela Strati (AUS/QLD)/Dayna Taylor (AUS/QLD) Anna Birke (AUS/NSW)/Sydney Gill (AUS/NSW) 2-0 (21-0, 21-0)
Illness
Duty Team: Loser of previous match on Court #11