Competition Results
Women's Under 21 (U19 / U21 Australian Beach Volleyball Championship)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
30 27/01/2021 1:00PM 1 Gold Medal Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Jesse Mann (AUS/NSW) Jana Milutinovic (AUS/SA)/Brianna Mears (AUS/QLD) 2-1 (21-14, 18-21, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
29 27/01/2021 1:00PM 2 Bronze Medal Tessa Browne (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) Jasmine Fleming (AUS/QLD)/Alisha Stevens (AUS/QLD) 0-2 (19-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Semi Final
28 27/01/2021 9:00AM 3 Semi Final Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Jesse Mann (AUS/NSW) Tessa Browne (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) 2-0 (22-20, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
27 27/01/2021 9:00AM 6 Semi Final Jasmine Fleming (AUS/QLD)/Alisha Stevens (AUS/QLD) Jana Milutinovic (AUS/SA)/Brianna Mears (AUS/QLD) 0-2 (15-21, 14-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
Quarter Final
26 26/01/2021 6:00PM 1 Quarter Final Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Jesse Mann (AUS/NSW) Ella Schabort (AUS/WA)/Chloe Durston (AUS/QLD) 2-0 (21-14, 21-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
25 26/01/2021 6:00PM 5 Quarter Final Tessa Browne (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) Charlotte White (AUS/SA)/Annelies Jones (AUS/QLD) 2-1 (21-16, 15-21, 15-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
13th Place Playoff
22 26/01/2021 6:00PM 6 13th Place Playoff Zoe Tregeagle/Kathryn Wilkinson (AUS/ACT) Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD) 2-1 (21-18, 9-21, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
Quarter Final
24 26/01/2021 5:00PM 5 Quarter Final Jana Milutinovic (AUS/SA)/Brianna Mears (AUS/QLD) Bailee Kendall (AUS/SA)/Allysha Sims (AUS/SA) 2-0 (21-8, 21-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
23 26/01/2021 4:00PM 5 Quarter Final Jasmine Fleming (AUS/QLD)/Alisha Stevens (AUS/QLD) Kayla Mears (AUS/QLD)/Tara Phillips (AUS/SA) 2-0 (21-19, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
13th Place Playoff
21 26/01/2021 3:00PM 5 13th Place Playoff Ella Milne (AUS/QLD)/Jaiha Birkett (AUS/QLD) Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD) 1-2 (21-15, 16-21, 13-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
Round of 12
19 26/01/2021 2:00PM 6 Round of 12 Lauren Cox (AUS/VIC)/Lucy Watkins (AUS/QLD) Ella Schabort (AUS/WA)/Chloe Durston (AUS/QLD) 0-2 (21-23, 21-23)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
18 26/01/2021 2:00PM 5 Round of 12 Charlotte White (AUS/SA)/Annelies Jones (AUS/QLD) Isabella Homes (AUS/SA)/Lucy Knight (AUS/SA) 2-1 (21-8, 18-21, 15-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
17 26/01/2021 1:00PM 6 Round of 12 Bailee Kendall (AUS/SA)/Allysha Sims (AUS/SA) Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) 2-1 (20-22, 21-16, 15-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
16 26/01/2021 1:00PM 5 Round of 12 Bonnie Hart (AUS/SA)/Georgy Grummet (AUS/SA) Kayla Mears (AUS/QLD)/Tara Phillips (AUS/SA) 0-2 (10-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
13th Place Playoff
20 26/01/2021 12:00PM 5 13th Place Playoff Zoe Tregeagle/Kathryn Wilkinson (AUS/ACT) Ella Milne (AUS/QLD)/Jaiha Birkett (AUS/QLD) 1-2 (12-21, 21-13, 8-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
Pool A
13 26/01/2021 8:00AM 7 Pool A
Pool Play
Zoe Tregeagle/Kathryn Wilkinson (AUS/ACT) Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) 0-2 (12-21, 16-21)
Duty Team: Bonnie Hart (AUS/SA)/Georgy Grummet (AUS/SA)

 
9 26/01/2021 8:00AM 6 Pool A
Pool Play
Jasmine Fleming (AUS/QLD)/Alisha Stevens (AUS/QLD) Charlotte White (AUS/SA)/Annelies Jones (AUS/QLD) 2-0 (21-14, 21-17)
Duty Team: Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD)

 
5 25/01/2021 10:00AM 1 Pool A
Pool Play
Charlotte White (AUS/SA)/Annelies Jones (AUS/QLD) Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC) 2-0 (21-9, 21-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
1 25/01/2021 9:00AM 1 Pool A
Pool Play
Jasmine Fleming (AUS/QLD)/Alisha Stevens (AUS/QLD) Zoe Tregeagle/Kathryn Wilkinson (AUS/ACT) 2-0 (21-18, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Pool B
14 26/01/2021 9:00AM 5 Pool B
Pool Play
Isabella Homes (AUS/SA)/Lucy Knight (AUS/SA) Ella Milne (AUS/QLD)/Jaiha Birkett (AUS/QLD) 2-0 (21-15, 21-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
10 26/01/2021 9:00AM 6 Pool B
Pool Play
Bailee Kendall (AUS/SA)/Allysha Sims (AUS/SA) Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Jesse Mann (AUS/NSW) 0-2 (10-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
6 25/01/2021 12:00PM 6 Pool B
Pool Play
Bailee Kendall (AUS/SA)/Allysha Sims (AUS/SA) Isabella Homes (AUS/SA)/Lucy Knight (AUS/SA) 2-1 (15-21, 21-15, 15-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
2 25/01/2021 11:00AM 6 Pool B
Pool Play
Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Jesse Mann (AUS/NSW) Ella Milne (AUS/QLD)/Jaiha Birkett (AUS/QLD) 2-0 (21-6, 21-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
Pool C
15 26/01/2021 10:00AM 6 Pool C
Pool Play
Bonnie Hart (AUS/SA)/Georgy Grummet (AUS/SA) Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD) 2-0 (21-15, 21-20)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
11 26/01/2021 10:00AM 5 Pool C
Pool Play
Lauren Cox (AUS/VIC)/Lucy Watkins (AUS/QLD) Tessa Browne (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) 0-2 (15-21, 20-22)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
3 25/01/2021 1:00PM 6 Pool C
Pool Play
Tessa Browne (AUS/WA)/Sarah Burton (AUS/WA) Lily Rowe (AUS/QLD)/Amelia Takken (AUS/QLD) 2-0 (21-7, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #6

 
7 25/01/2021 11:00AM 1 Pool C
Pool Play
Lauren Cox (AUS/VIC)/Lucy Watkins (AUS/QLD) Bonnie Hart (AUS/SA)/Georgy Grummet (AUS/SA) 2-0 (21-12, 21-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Pool D
12 26/01/2021 8:00AM 5 Pool D
1 v 2
Jana Milutinovic (AUS/SA)/Brianna Mears (AUS/QLD) Kayla Mears (AUS/QLD)/Tara Phillips (AUS/SA) 2-1 (21-12, 22-24, 16-14)
Duty Team: Lauren Cox (AUS/VIC)/Lucy Watkins (AUS/QLD)

 
8 25/01/2021 12:00PM 1 Pool D
1 v 3
Jana Milutinovic (AUS/SA)/Brianna Mears (AUS/QLD) Ella Schabort (AUS/WA)/Chloe Durston (AUS/QLD) 2-0 (21-15, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
4 25/01/2021 8:00AM 1 Pool D
2 v 3
Kayla Mears (AUS/QLD)/Tara Phillips (AUS/SA) Ella Schabort (AUS/WA)/Chloe Durston (AUS/QLD) 2-1 (21-6, 23-25, 15-8)
Duty Team: Lucia La Terra (AUS/VIC)/Evangeline La Terra (AUS/VIC)