Competition Results
Men's Under 21 (U19 / U21 Australian Beach Volleyball Championship)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
22 27/01/2021 12:00PM 1 Gold Medal Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) Tom Dempsey (AUS/WA)/Korben Phillips (AUS/WA) 0-2 (15-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
21 27/01/2021 12:00PM 2 Bronze Medal Benjamin Booth (AUS/QLD)/Chaz Pucko (AUS/QLD) Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) 2-0 (21-12, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Semi Finals
20 27/01/2021 9:00AM 1 Semi Finals Benjamin Booth (AUS/QLD)/Chaz Pucko (AUS/QLD) Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) 0-2 (19-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
19 27/01/2021 9:00AM 2 Semi Finals Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Tom Dempsey (AUS/WA)/Korben Phillips (AUS/WA) 1-2 (21-19, 14-21, 14-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Quarter Finals
14 26/01/2021 2:00PM 1 Quarter Finals Sam Flowerday (AUS/ACT)/Lorenzo Pope (AUS/ACT) Benjamin Booth (AUS/QLD)/Chaz Pucko (AUS/QLD) 0-2 (11-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
15 26/01/2021 1:00PM 3 Quarter Finals Tom Dempsey (AUS/WA)/Korben Phillips (AUS/WA) Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) 2-0 (21-19, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
13 26/01/2021 1:00PM 2 Quarter Finals Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) Mitchell Mccombe (AUS/VIC)/Alexander Bye (AUS/VIC) 2-0 (21-18, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
16 26/01/2021 12:00PM 1 Quarter Finals Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Henry Clapp (AUS/SA)/Henry Ambagtsheer (AUS/SA) 2-1 (20-22, 24-22, 15-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
11th Place Playoff
18 26/01/2021 12:00PM 3 11th Place Playoff Chris Hodges (AUS/QLD)/Seth Chen (AUS/QLD) Antonio Rositano (AUS/SA)/Jack Rogers (AUS/SA) 0-2 (0-21, 0-21)
Forfeit
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
9th Place Playoff
17 26/01/2021 12:00PM 2 9th Place Playoff Joshua Howat/Fraser Garrett (AUS/NSW) Quinn Tennent (AUS/VIC)/Alex Rahmani (AUS/VIC) 2-1 (21-18, 13-21, 15-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Pool A
9 26/01/2021 8:00AM 1 Pool A
1 v 2
Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) Sam Flowerday (AUS/ACT)/Lorenzo Pope (AUS/ACT) 2-0 (30-28, 21-14)
Duty Team: Quinn Tennent (AUS/VIC)/Alex Rahmani (AUS/VIC)

 
5 25/01/2021 1:00PM 1 Pool A
1 v 3
Ruben Gale (AUS/QLD)/Connor O\'Neill (AUS/QLD) Joshua Howat/Fraser Garrett (AUS/NSW) 2-0 (21-16, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
1 25/01/2021 8:00AM 2 Pool A
2 v 3
Sam Flowerday (AUS/ACT)/Lorenzo Pope (AUS/ACT) Joshua Howat/Fraser Garrett (AUS/NSW) 2-0 (21-18, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Pool B
10 26/01/2021 9:00AM 1 Pool B
1 v 2
Henry Clapp (AUS/SA)/Henry Ambagtsheer (AUS/SA) Quinn Tennent (AUS/VIC)/Alex Rahmani (AUS/VIC) 2-0 (21-10, 21-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
6 25/01/2021 1:00PM 3 Pool B
1 v 3
Henry Clapp (AUS/SA)/Henry Ambagtsheer (AUS/SA) Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) 2-0 (21-15, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
2 25/01/2021 8:00AM 5 Pool B
2 v 3
Quinn Tennent (AUS/VIC)/Alex Rahmani (AUS/VIC) Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) 0-2 (17-21, 21-23)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
Pool C
11 26/01/2021 8:00AM 3 Pool C
1 v 2
Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Tom Dempsey (AUS/WA)/Korben Phillips (AUS/WA) 1-2 (21-17, 14-21, 10-15)
Duty Team: Benjamin Booth (AUS/QLD)/Chaz Pucko (AUS/QLD)

 
7 25/01/2021 2:00PM 1 Pool C
1 v 3
Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Antonio Rositano (AUS/SA)/Jack Rogers (AUS/SA) 2-0 (21-9, 21-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
3 25/01/2021 9:00AM 2 Pool C
2 v 3
Tom Dempsey (AUS/WA)/Korben Phillips (AUS/WA) Antonio Rositano (AUS/SA)/Jack Rogers (AUS/SA) 2-0 (21-4, 21-5)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Pool D
12 26/01/2021 9:00AM 3 Pool D
1 v 2
Mitchell Mccombe (AUS/VIC)/Alexander Bye (AUS/VIC) Benjamin Booth (AUS/QLD)/Chaz Pucko (AUS/QLD) 1-2 (21-16, 13-21, 15-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
8 25/01/2021 2:00PM 2 Pool D
1 v 3
Mitchell Mccombe (AUS/VIC)/Alexander Bye (AUS/VIC) Chris Hodges (AUS/QLD)/Seth Chen (AUS/QLD) 2-0 (21-18, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
4 25/01/2021 9:00AM 5 Pool D
2 v 3
Benjamin Booth (AUS/QLD)/Chaz Pucko (AUS/QLD) Chris Hodges (AUS/QLD)/Seth Chen (AUS/QLD) 2-0 (21-12, 21-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5