Competition Results
Women's Division 1 (Volleyslam 2020)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
28 15/03/2020 3:00PM 1 Gold Medal Sarah Schneider (GER/INT)/Sandra Ittlinger (USA/INT) Becchara Palmer (AUS/SA)/Nikki Laird (AUS/NSW) 2-0 (21-19, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
27 15/03/2020 3:00PM 2 Bronze Medal Kim Behrens (GER/INT)/Cinja Tillmann (GER/INT) Michaela Mokrohajska (AUS/NSW)/Lucia Michalovicova (AUS/NSW) 2-0 (21-12, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Semi Final
26 15/03/2020 12:00PM 2 Semi Final Sarah Schneider (GER/INT)/Sandra Ittlinger (USA/INT) Kim Behrens (GER/INT)/Cinja Tillmann (GER/INT) 2-1 (24-22, 14-21, 15-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
25 15/03/2020 12:00PM 1 Semi Final Becchara Palmer (AUS/SA)/Nikki Laird (AUS/NSW) Michaela Mokrohajska (AUS/NSW)/Lucia Michalovicova (AUS/NSW) 2-0 (27-25, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Quarter Final
24 15/03/2020 9:00AM 1 Quarter Final Sarah Schneider (GER/INT)/Sandra Ittlinger (USA/INT) Alice Rohkamper (AUS/NSW)/Johannah Rohkamper (AUS/NSW) 2-0 (21-17, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
23 15/03/2020 9:00AM 2 Quarter Final Kim Behrens (GER/INT)/Cinja Tillmann (GER/INT) Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Alisha Stevens (AUS/QLD) 2-0 (21-11, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
21 15/03/2020 8:00AM 1 Quarter Final Becchara Palmer (AUS/SA)/Nikki Laird (AUS/NSW) Jordan Johnson (AUS/QLD)/Stefanie Weiler (AUS/VIC) 2-1 (20-22, 21-16, 15-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
22 15/03/2020 8:00AM 2 Quarter Final Michaela Mokrohajska (AUS/NSW)/Lucia Michalovicova (AUS/NSW) Sarah Richter (AUS/NSW)/Christie Jenkins (AUS/VIC) 2-0 (25-23, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Round of 16
20 14/03/2020 4:00PM 1 Round of 16 Alice Rohkamper (AUS/NSW)/Johannah Rohkamper (AUS/NSW) Lisa-Marie Moegle (AUS/NSW)/Sarah Nolet (AUS/NSW) 2-0 (21-10, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
19 14/03/2020 4:00PM 3 Round of 16 Lauren Cox (AUS/VIC)/Jesse Mann (AUS/NSW) Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Alisha Stevens (AUS/QLD) 1-2 (27-25, 11-21, 10-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
18 14/03/2020 3:10PM 3 Round of 16 Sarah Richter (AUS/NSW)/Christie Jenkins (AUS/VIC) Anna Donlan (AUS/VIC)/Rachel Pattermann (AUS/VIC) 2-1 (18-21, 21-9, 15-6)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
17 14/03/2020 3:10PM 1 Round of 16 Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) Jordan Johnson (AUS/QLD)/Stefanie Weiler (AUS/VIC) 0-2 (19-21, 7-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Pool A
9 14/03/2020 11:30AM 2 Pool A
Pool Play
Becchara Palmer (AUS/SA)/Nikki Laird (AUS/NSW) Sarah Richter (AUS/NSW)/Christie Jenkins (AUS/VIC) 2-0 (21-17, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
13 14/03/2020 11:30AM 3 Pool A
Pool Play
Ella Tromp (AUS/VIC)/Tarryn Angermeier (AUS/VIC) Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Alisha Stevens (AUS/QLD) 0-2 (19-21, 20-22)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
1 14/03/2020 8:00AM 2 Pool A
Pool Play
Becchara Palmer (AUS/SA)/Nikki Laird (AUS/NSW) Ella Tromp (AUS/VIC)/Tarryn Angermeier (AUS/VIC) 2-0 (21-13, 21-8)
Duty Team: Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD)

 
5 14/03/2020 8:00AM 3 Pool A
Pool Play
Sarah Richter (AUS/NSW)/Christie Jenkins (AUS/VIC) Stefanie Fejes (AUS/NSW)/Alisha Stevens (AUS/QLD) 2-0 (21-16, 21-14)
Duty Team: Alice Rohkamper (AUS/NSW)/Johannah Rohkamper (AUS/NSW)

 
Pool B
14 14/03/2020 12:20PM 3 Pool B
Pool Play
Valerie Zivcic (AUS/VIC)/Victoria Schaw (AUS/VIC) Anna Donlan (AUS/VIC)/Rachel Pattermann (AUS/VIC) 0-2 (16-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
10 14/03/2020 12:20PM 2 Pool B
Pool Play
Sarah Schneider (GER/INT)/Sandra Ittlinger (USA/INT) Jordan Johnson (AUS/QLD)/Stefanie Weiler (AUS/VIC) 2-1 (16-21, 21-19, 15-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
2 14/03/2020 8:50AM 2 Pool B
Pool Play
Sarah Schneider (GER/INT)/Sandra Ittlinger (USA/INT) Valerie Zivcic (AUS/VIC)/Victoria Schaw (AUS/VIC) 2-0 (21-7, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
6 14/03/2020 8:50AM 3 Pool B
Pool Play
Jordan Johnson (AUS/QLD)/Stefanie Weiler (AUS/VIC) Anna Donlan (AUS/VIC)/Rachel Pattermann (AUS/VIC) 2-0 (23-21, 21-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool C
15 14/03/2020 1:20PM 2 Pool C
Pool Play
Marie-Christine Lapointe (CAN/INT)/Amanda Harnett (CAN/INT) Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) 0-2 (16-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
11 14/03/2020 12:20PM 5 Pool C
Pool Play
Alice Rohkamper (AUS/NSW)/Johannah Rohkamper (AUS/NSW) Kim Behrens (GER/INT)/Cinja Tillmann (GER/INT) 0-2 (10-21, 11-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
3 14/03/2020 9:40AM 2 Pool C
Pool Play
Kim Behrens (GER/INT)/Cinja Tillmann (GER/INT) Kayla Mears (AUS/QLD)/Jasmine Fleming (AUS/QLD) 2-1 (19-21, 21-7, 16-6)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
7 14/03/2020 9:40AM 3 Pool C
Pool Play
Marie-Christine Lapointe (CAN/INT)/Amanda Harnett (CAN/INT) Alice Rohkamper (AUS/NSW)/Johannah Rohkamper (AUS/NSW) 0-2 (13-21, 15-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool D
12 14/03/2020 1:20PM 5 Pool D
Pool Play
Lauren Cox (AUS/VIC)/Jesse Mann (AUS/NSW) Michaela Mokrohajska (AUS/NSW)/Lucia Michalovicova (AUS/NSW) 0-2 (11-21, 8-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #5

 
16 14/03/2020 1:20PM 3 Pool D
Pool Play
Wies Van Solkema (NED/INT)/Britt Kendall (AUS/SA) Lisa-Marie Moegle (AUS/NSW)/Sarah Nolet (AUS/NSW) 0-2 (0-21, 0-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
4 14/03/2020 10:40AM 2 Pool D
Pool Play
Wies Van Solkema (NED/INT)/Britt Kendall (AUS/SA) Lauren Cox (AUS/VIC)/Jesse Mann (AUS/NSW) 0-2 (0-21, 0-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
8 14/03/2020 10:40AM 3 Pool D
Pool Play
Michaela Mokrohajska (AUS/NSW)/Lucia Michalovicova (AUS/NSW) Lisa-Marie Moegle (AUS/NSW)/Sarah Nolet (AUS/NSW) 2-0 (21-12, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3