Competition Results
Junior Boy's Under 18 (Australian Junior Beach Volleyball Championships 2020)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
5th Place Playoff
65 18/03/2020 12:00PM 7 5th Place Playoff Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) 2-0 (21-0, 21-0)
Injury
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Gold Medal
64 18/03/2020 12:00PM 1 Gold Medal Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) 2-0 (21-18, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
63 18/03/2020 12:00PM 3 Bronze Medal Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) 0-2 (20-22, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
5th Place Playoff
66 18/03/2020 11:00AM 7 5th Place Playoff Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) 2-0 (21-17, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
13th Place Playoff
52 18/03/2020 10:00AM 7 13th Place Playoff Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) 2-0 (21-13, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Semi Finals
60 18/03/2020 9:00AM 7 Semi Finals Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) 0-2 (16-21, 16-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
62 18/03/2020 8:00AM 7 Semi Finals Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) 2-1 (25-27, 21-8, 15-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
5th Place Playoff
61 17/03/2020 4:40PM 3 5th Place Playoff Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) 0-2 (0-21, 0-21)
Injury
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
59 17/03/2020 4:40PM 1 5th Place Playoff Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) 2-1 (14-21, 21-19, 15-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
13th Place Playoff
51 17/03/2020 2:00PM 1 13th Place Playoff Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) 0-2 (7-21, 12-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
9th Place Playoff
54 17/03/2020 2:00PM 3 9th Place Playoff Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) 2-0 (21-19, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Quarter Finals
56 17/03/2020 1:10PM 1 Quarter Finals Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) 0-2 (9-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
58 17/03/2020 1:10PM 3 Quarter Finals Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) 0-2 (9-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
57 17/03/2020 12:20PM 3 Quarter Finals Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) 2-0 (24-22, 21-4)
Injury at 22-24, 4-6
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
55 17/03/2020 12:20PM 1 Quarter Finals Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) 2-0 (21-12, 21-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
13th Place Playoff
50 17/03/2020 11:30AM 2 13th Place Playoff Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 0-2 (15-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
11th Place Playoff
53 17/03/2020 11:30AM 3 11th Place Playoff Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 0-2 (19-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool A
9 16/03/2020 4:40PM 9 Pool A
1 v 6
Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) 2-0 (21-8, 21-3)
Duty Team: Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW)

 
33 16/03/2020 3:50PM 9 Pool A
2 v 7
Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) 2-0 (21-18, 21-8)
Duty Team: Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld)

 
25 16/03/2020 3:00PM 9 Pool A
4 v 5
Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) 2-0 (21-15, 21-12)
Duty Team: Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA)

 
23 16/03/2020 2:00PM 9 Pool A
3 v 6
Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) 2-0 (21-18, 21-13)
Duty Team: Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW)

 
13 16/03/2020 1:10PM 9 Pool A
2 v 4
Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) 2-0 (21-9, 21-16)
Duty Team: Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA)

 
31 16/03/2020 12:20PM 9 Pool A
1 v 7
Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) 2-0 (21-7, 21-12)
Duty Team: Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA)

 
29 16/03/2020 11:30AM 9 Pool A
5 v 6
Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) 2-1 (25-23, 19-21, 15-12)
Duty Team: Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC)

 
11 16/03/2020 10:30AM 9 Pool A
2 v 3
Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) 1-2 (21-18, 12-21, 7-15)
Duty Team: Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW)

 
7 16/03/2020 9:40AM 9 Pool A
1 v 5
Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) 2-0 (21-12, 21-6)
Duty Team: Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA)

 
27 16/03/2020 8:50AM 9 Pool A
4 v 6
Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) 1-2 (21-18, 20-22, 14-16)
Duty Team: Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC)

 
35 16/03/2020 8:00AM 9 Pool A
3 v 7
Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) 2-0 (21-10, 21-16)
Duty Team: Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA)

 
19 15/03/2020 3:50PM 12 Pool A
3 v 4
Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) 2-1 (18-21, 21-12, 15-10)
Duty Team: Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld)

 
1 15/03/2020 3:00PM 12 Pool A
1 v 2
Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) 2-0 (21-11, 21-14)
Duty Team: Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA)

 
37 15/03/2020 2:00PM 12 Pool A
4 v 7
Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) 2-0 (21-4, 21-11)
Duty Team: Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA)

 
15 15/03/2020 1:10PM 12 Pool A
2 v 5
Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) 2-0 (21-16, 21-10)
Duty Team: Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld)

 
3 15/03/2020 12:20PM 12 Pool A
1 v 3
Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) 2-0 (21-13, 21-14)
Duty Team: Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW)

 
39 15/03/2020 11:30AM 12 Pool A
5 v 7
Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) 2-0 (21-15, 21-14)
Duty Team: Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC)

 
17 15/03/2020 10:30AM 12 Pool A
2 v 6
Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA) Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) 2-0 (21-19, 21-17)
Duty Team: Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA)

 
5 15/03/2020 9:40AM 12 Pool A
1 v 4
Jordan Cox (AUS/Qld)/Thomas Goody (AUS/Qld) Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW) 2-0 (22-20, 21-16)
Duty Team: Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW)

 
21 15/03/2020 8:50AM 12 Pool A
3 v 5
Joey Rodda (AUS/VIC)/Dallas Kuipers (AUS/VIC) Leighton Kelly (AUS/WA)/Bailey Williams (AUS/WA) 2-0 (21-10, 22-20)
Duty Team: Dane Ukich (AUS/WA)/Oliver Oaten (AUS/WA)

 
41 15/03/2020 8:00AM 12 Pool A
6 v 7
Lachlan Ward (AUS/SA)/Andrew Terry (AUS/SA) Riley Donovan (AUS/NSW)/Luke Clark (AUS/NSW) 2-0 (21-12, 21-16)
Duty Team: Jesse Beard (AUS/NSW)/Joshua Hillard (AUS/NSW)

 
Pool B
20 17/03/2020 8:50AM 3 Pool B
3 v 4
Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) 1-2 (21-19, 14-21, 14-16)
Duty Team: Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld)

 
30 17/03/2020 8:50AM 2 Pool B
5 v 6
Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) 0-2 (14-21, 7-21)
Duty Team: Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA)

 
49 17/03/2020 8:00AM 3 Pool B
7 v 8
Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 0-2 (17-21, 19-21)
Duty Team: William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA)

 
2 17/03/2020 8:00AM 2 Pool B
1 v 2
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) 0-2 (12-21, 14-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
24 17/03/2020 7:00AM 2 Pool B
3 v 6
Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) 2-0 (21-16, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
40 16/03/2020 4:40PM 13 Pool B
5 v 7
Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 0-2 (0-21, 11-21)
Duty Team: William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA)

 
44 16/03/2020 3:50PM 3 Pool B
2 v 8
Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 2-0 (21-18, 21-18)
Duty Team: Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld)

 
28 16/03/2020 3:00PM 8 Pool B
4 v 6
William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) 0-2 (20-22, 9-21)
Duty Team: Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld)

 
32 16/03/2020 2:00PM 8 Pool B
1 v 7
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 0-2 (20-22, 14-21)
Duty Team: Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC)

 
22 16/03/2020 1:10PM 8 Pool B
3 v 5
Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) 1-2 (21-23, 21-14, 12-15)
Duty Team: Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld)

 
43 16/03/2020 12:20PM 8 Pool B
1 v 8
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 2-0 (22-20, 21-14)
Duty Team: William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA)

 
34 16/03/2020 11:30AM 8 Pool B
2 v 7
Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 2-0 (21-14, 21-13)
Duty Team: Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld)

 
26 16/03/2020 10:30AM 8 Pool B
4 v 5
William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) 2-0 (21-16, 21-14)
Duty Team: Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW)

 
45 16/03/2020 9:40AM 8 Pool B
3 v 8
Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 2-1 (16-21, 21-16, 15-13)
Duty Team: Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld)

 
10 16/03/2020 8:50AM 8 Pool B
1 v 6
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) 2-0 (21-19, 23-21)
Duty Team: Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC)

 
14 16/03/2020 8:00AM 8 Pool B
2 v 4
Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) 2-1 (13-21, 21-13, 15-8)
Duty Team: Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld)

 
38 15/03/2020 3:50PM 1 Pool B
4 v 7
William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 2-1 (21-9, 21-23, 15-6)
Duty Team: Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld)

 
4 15/03/2020 3:00PM 13 Pool B
1 v 3
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) 0-2 (17-21, 17-21)
Duty Team: Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW)

 
47 15/03/2020 3:00PM 1 Pool B
5 v 8
Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 1-2 (18-21, 21-15, 12-15)
Duty Team: Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld)

 
42 15/03/2020 2:00PM 1 Pool B
6 v 7
Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 2-1 (21-23, 21-19, 15-11)
Duty Team: Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld)

 
46 15/03/2020 1:10PM 1 Pool B
4 v 8
William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 2-1 (21-19, 16-21, 20-18)
Duty Team: Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC)

 
18 15/03/2020 12:20PM 1 Pool B
2 v 6
Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) 1-2 (16-21, 21-13, 13-15)
Duty Team: Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA)

 
6 15/03/2020 11:30AM 1 Pool B
1 v 4
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA) 2-0 (21-13, 21-19)
Duty Team: Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld)

 
36 15/03/2020 10:30AM 1 Pool B
3 v 7
Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld) 2-0 (24-22, 21-15)
Duty Team: Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA)

 
16 15/03/2020 9:40AM 1 Pool B
2 v 5
Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) 0-2 (18-21, 18-21)
Duty Team: Jack McIntosh (AUS/Qld)/Thomas Roberts (AUS/Qld)

 
8 15/03/2020 8:50AM 13 Pool B
1 v 5
Millon Jones (AUS/SA)/Rory Hart (AUS/SA) Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC) 2-0 (21-15, 21-15)
Duty Team: Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW)

 
48 15/03/2020 8:50AM 1 Pool B
6 v 8
Max Johnson (AUS/Qld)/Billy Greber (AUS/Qld) Matthew Watkins (AUS/Qld)/Diarmid Chappell (AUS/Qld) 2-1 (20-22, 21-13, 15-13)
Duty Team: William Bechler (AUS/SA)/Cohen Manning (AUS/SA)

 
12 15/03/2020 8:00AM 1 Pool B
2 v 3
Thom Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Shaun Andersen (AUS/Qld)/Lucas Sharpe Josefson (AUS/Qld) 1-2 (23-21, 16-21, 6-15)
Duty Team: Ewan Fowler (AUS/VIC)/Callum Davidson (AUS/VIC)