Competition Results
Junior Girl's Under 16 (Australian Junior Beach Volleyball Championships 2020)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
61 18/03/2020 5:00PM TBA Gold Medal Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 2-0 (21-12, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
Bronze Medal
60 18/03/2020 4:00PM TBA Bronze Medal Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) 2-0 (21-12, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
9th-12th Place Playoff
40 18/03/2020 12:00PM TBA 9th-12th Place Playoff Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 1-2 (21-19, 7-21, 12-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
13th-16th Place Playoff
44 18/03/2020 11:00AM TBA 13th-16th Place Playoff Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) 0-2 (14-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
5th-8th Place Playoff
54 18/03/2020 11:00AM TBA 5th-8th Place Playoff Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) 0-2 (17-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
9th-12th Place Playoff
41 18/03/2020 10:00AM TBA 9th-12th Place Playoff Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) 2-0 (21-13, 21-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
5th-8th Place Playoff
55 18/03/2020 10:00AM TBA 5th-8th Place Playoff Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) 2-0 (21-14, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
13th-16th Place Playoff
45 18/03/2020 9:00AM TBA 13th-16th Place Playoff Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) 0-2 (20-22, 14-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
Semi-Finals
58 17/03/2020 4:40PM TBA Semi-Finals Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 1-2 (26-28, 21-14, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
59 17/03/2020 3:50PM TBA Semi-Finals Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) 2-0 (21-19, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
5th-8th Place Playoff
56 17/03/2020 3:00PM TBA 5th-8th Place Playoff Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) 2-0 (21-18, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
13th-16th Place Playoff
46 17/03/2020 2:00PM TBA 13th-16th Place Playoff Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) 2-0 (21-8, 21-16)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
5th-8th Place Playoff
57 17/03/2020 2:00PM TBA 5th-8th Place Playoff Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) 2-0 (21-14, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
13th-16th Place Playoff
47 17/03/2020 1:10PM TBA 13th-16th Place Playoff Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) 2-0 (21-11, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
9th-12th Place Playoff
43 17/03/2020 1:10PM TBA 9th-12th Place Playoff Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) 2-0 (21-13, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
42 17/03/2020 1:10PM TBA 9th-12th Place Playoff Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) 0-2 (17-21, 12-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
Quarter Finals
53 17/03/2020 11:30AM TBA Quarter Finals Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) 2-1 (17-21, 21-17, 15-5)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
52 17/03/2020 11:30AM TBA Quarter Finals Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 0-2 (19-21, 20-22)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
50 17/03/2020 10:30AM TBA Quarter Finals Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) 2-0 (21-16, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
51 17/03/2020 10:30AM TBA Quarter Finals Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) 2-0 (21-17, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
13th-16th Place Playoff
48 17/03/2020 9:40AM TBA 13th-16th Place Playoff Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) 2-0 (21-11, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
49 17/03/2020 9:40AM TBA 13th-16th Place Playoff Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) 2-1 (20-22, 21-16, 15-6)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
Round of 12
38 17/03/2020 8:50AM TBA Round of 12 Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) 2-1 (21-14, 18-21, 15-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
39 17/03/2020 8:50AM TBA Round of 12 Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 2-0 (21-14, 21-6)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
37 17/03/2020 8:00AM TBA Round of 12 Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) 1-2 (21-11, 19-21, 15-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
36 17/03/2020 8:00AM TBA Round of 12 Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) 2-1 (19-21, 21-13, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #TBA

 
Pool A
1 16/03/2020 1:10PM 7 Pool A
1 v 2
Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) 2-0 (21-15, 21-6)
Duty Team: Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA)

 
4 16/03/2020 11:30AM 7 Pool A
3 v 4
Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) 2-1 (17-21, 21-19, 17-15)
Duty Team: Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW)

 
7 16/03/2020 10:30AM 7 Pool A
1 v 5
Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) 2-0 (21-17, 21-15)
Duty Team: Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC)

 
10 16/03/2020 8:50AM 7 Pool A
2 v 3
Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) 2-1 (21-11, 14-21, 15-7)
Duty Team: Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld)

 
22 16/03/2020 8:00AM 7 Pool A
4 v 5
Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) 2-0 (21-17, 21-10)
Duty Team: Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA)

 
16 15/03/2020 1:10PM 9 Pool A
2 v 5
Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) 1-2 (10-21, 21-16, 12-15)
Duty Team: Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC)

 
19 15/03/2020 11:30AM 9 Pool A
1 v 3
Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) 2-0 (21-18, 21-17)
Duty Team: Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA)

 
25 15/03/2020 10:30AM 9 Pool A
2 v 4
Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW) Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) 0-2 (18-21, 14-21)
Duty Team: Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld)

 
28 15/03/2020 8:50AM 9 Pool A
3 v 5
Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA) Maggie Fahey (AUS/SA)/Ruby Deakin (AUS/SA) 2-0 (21-17, 21-14)
Duty Team: Aggie Barber (AUS/NSW)/Mali Towers (AUS/NSW)

 
13 15/03/2020 8:00AM 9 Pool A
1 v 4
Natasha Neilson (AUS/Qld)/Kayla Stevens (AUS/Qld) Luella Greer (AUS/VIC)/Caitlin O (AUS/VIC) 2-0 (21-9, 21-16)
Duty Team: Ella Schabort (AUS/WA)/Jennifer Parker (AUS/WA)

 
Pool B
2 16/03/2020 3:50PM 6 Pool B
1 v 2
Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) 2-1 (21-23, 21-9, 15-6)
Duty Team: Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld)

 
23 16/03/2020 3:00PM 6 Pool B
4 v 5
Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 0-2 (19-21, 15-21)
Duty Team: Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC)

 
5 16/03/2020 12:20PM 7 Pool B
3 v 4
Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) 0-2 (14-21, 18-21)
Duty Team: Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT)

 
8 16/03/2020 11:30AM 6 Pool B
1 v 5
Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 0-2 (14-21, 14-21)
Duty Team: Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA)

 
11 16/03/2020 9:40AM 7 Pool B
2 v 3
Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) 2-1 (21-11, 13-21, 15-11)
Duty Team: Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA)

 
20 15/03/2020 3:00PM 2 Pool B
1 v 3
Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) 1-2 (20-22, 21-14, 9-15)
Duty Team: Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld)

 
26 15/03/2020 12:20PM 9 Pool B
2 v 4
Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) 0-2 (18-21, 19-21)
Duty Team: Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA)

 
29 15/03/2020 12:20PM 8 Pool B
3 v 5
Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 0-2 (13-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #8

 
17 15/03/2020 9:40AM 9 Pool B
2 v 5
Jenna Sampson (AUS/ACT)/Amanda Uren (AUS/ACT) Aleah Hill (AUS/Qld)/Kayla Hill (AUS/Qld) 1-2 (8-21, 21-17, 12-15)
Duty Team: Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA)

 
14 15/03/2020 8:50AM 8 Pool B
1 v 4
Phoebe Lewis (AUS/WA)/Sophie Strachan (AUS/WA) Shae Williams (AUS/SA)/Lucy white (AUS/SA) 2-1 (21-6, 19-21, 15-13)
Duty Team: Charlotte Crough (AUS/VIC)/Eliza Forbes (AUS/VIC)

 
Pool C
12 16/03/2020 4:40PM 6 Pool C
1 v 5
Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) 2-0 (21-14, 21-10)
Duty Team: Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA)

 
21 16/03/2020 3:00PM 7 Pool C
2 v 4
Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) 2-0 (21-10, 21-8)
Duty Team: Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld)

 
31 16/03/2020 2:00PM 6 Pool C
3 v 5
Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) 1-2 (11-21, 21-16, 9-15)
Duty Team: Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC)

 
15 16/03/2020 1:10PM 6 Pool C
1 v 6
Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 2-0 (21-10, 21-14)
Duty Team: Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA)

 
18 16/03/2020 12:20PM 6 Pool C
2 v 3
Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) 2-1 (17-21, 21-19, 15-9)
Duty Team: Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW)

 
24 16/03/2020 9:40AM 6 Pool C
2 v 5
Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) 2-1 (21-14, 14-21, 15-11)
Duty Team: Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW)

 
9 16/03/2020 8:50AM 6 Pool C
1 v 4
Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) 2-0 (21-14, 21-11)
Duty Team: Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld)

 
32 16/03/2020 8:00AM 6 Pool C
3 v 6
Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 0-2 (16-21, 12-21)
Duty Team: Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT)

 
33 15/03/2020 3:50PM 2 Pool C
4 v 5
Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) 0-2 (18-21, 13-21)
Duty Team: Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld)

 
3 15/03/2020 2:00PM 2 Pool C
1 v 2
Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) 1-2 (21-16, 15-21, 11-15)
Duty Team: Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT)

 
35 15/03/2020 1:10PM 8 Pool C
5 v 6
Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 2-1 (21-16, 13-21, 15-11)
Duty Team: Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW)

 
30 15/03/2020 11:30AM 8 Pool C
3 v 4
Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) 2-1 (21-18, 3-21, 15-11)
Duty Team: Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld)

 
27 15/03/2020 10:30AM 8 Pool C
2 v 6
Georgie Vanloo (AUS/SA)/Hannah McLean-Wright (AUS/SA) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 2-0 (21-11, 22-20)
Duty Team: Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld)

 
6 15/03/2020 9:40AM 8 Pool C
1 v 3
Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC) Ayla Harmer (AUS/Qld)/Ruby Lonsdale (AUS/Qld) 2-0 (21-16, 21-7)
Duty Team: Ruby Archer (AUS/ACT)/Jacinta Tattersal (AUS/ACT)

 
34 15/03/2020 8:00AM 8 Pool C
4 v 6
Parri Barrele (AUS/NSW)/Alexandria Smith (AUS/NSW) Tandia Briggs (AUS/Qld)/Sophia Dobson (AUS/Qld) 2-1 (20-22, 21-17, 15-11)
Duty Team: Sienna Arena (AUS/VIC)/Ella Mustovic (AUS/VIC)