Competition Results
Men's Under 19 (U19 / U21 Australian Beach Volleyball Championship)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
30 23/02/2020 12:00PM 1 Gold Medal Tom Dempsey (AUS/WA)/Lewis Peach (AUS/WA) Samuel Bateman (AUS/WA)/Jackson Barnett (AUS/WA) 0-2 (23-25, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
29 23/02/2020 12:00PM 2 Bronze Medal Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Thomas Goody (AUS/QLD)/Jordan Cox (AUS/QLD) 0-2 (17-21, 11-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
9th Place Playoff
20 23/02/2020 11:00AM 2 9th Place Playoff Thomas Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Angus Henricks (AUS/NSW)/Zac Lenior (AUS/NSW) 2-0 (21-14, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
12th Place Playoff
17 23/02/2020 10:00AM 2 12th Place Playoff Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) Isaak Dick (AUS/SA)/Finn Wallbridge (AUS/SA) 2-0 (21-13, 22-20)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
Semi Finals
28 23/02/2020 9:00AM 1 Semi Finals Samuel Bateman (AUS/WA)/Jackson Barnett (AUS/WA) Thomas Goody (AUS/QLD)/Jordan Cox (AUS/QLD) 2-1 (16-21, 21-19, 15-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
27 23/02/2020 9:00AM 4 Semi Finals Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Tom Dempsey (AUS/WA)/Lewis Peach (AUS/WA) 1-2 (18-21, 21-19, 10-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #4

 
9th Place Playoff
21 23/02/2020 8:00AM 4 9th Place Playoff Shaun Andersen (AUS/QLD)/Lucas Josefsen (AUS/QLD) Angus Henricks (AUS/NSW)/Zac Lenior (AUS/NSW) 2-0 (21-10, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #4

 
12th Place Playoff
18 23/02/2020 8:00AM 2 12th Place Playoff Taliesin Drake (AUS/QLD)/Riley Sidney (AUS/QLD) Isaak Dick (AUS/SA)/Finn Wallbridge (AUS/SA) 2-0 (21-16, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
9th Place Playoff
22 22/02/2020 4:50PM 4 9th Place Playoff Shaun Andersen (AUS/QLD)/Lucas Josefsen (AUS/QLD) Thomas Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) 2-1 (22-20, 19-21, 15-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #4

 
Quarter Finals
23 22/02/2020 4:30PM 11 Quarter Finals Samuel Bateman (AUS/WA)/Jackson Barnett (AUS/WA) Joseph Simmons (AUS/QLD)/Sam Pittorino (AUS/QLD) 2-0 (21-15, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
26 22/02/2020 4:30PM 2 Quarter Finals Henry Clapp (AUS/SA)/Archie Muller (AUS/SA) Tom Dempsey (AUS/WA)/Lewis Peach (AUS/WA) 0-2 (17-21, 15-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #2

 
25 22/02/2020 4:30PM 7 Quarter Finals Ethan Waugh (AUS/QLD)/Eithan Hill (AUS/QLD) Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) 1-2 (21-18, 19-21, 7-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
24 22/02/2020 4:30PM 1 Quarter Finals Thomas Goody (AUS/QLD)/Jordan Cox (AUS/QLD) Fraser Garrett (AUS/NSW)/Korben Philips (AUS/NSW) 2-1 (21-14, 15-21, 15-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
12th Place Playoff
19 22/02/2020 2:50PM 7 12th Place Playoff Taliesin Drake (AUS/QLD)/Riley Sidney (AUS/QLD) Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) 0-2 (11-21, 10-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
Pool A
15 22/02/2020 1:00PM 11 Pool A
Pool Play
Shaun Andersen (AUS/QLD)/Lucas Josefsen (AUS/QLD) Thomas Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) 2-0 (21-18, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
13 22/02/2020 11:20AM 7 Pool A
Pool Play
Samuel Bateman (AUS/WA)/Jackson Barnett (AUS/WA) Thomas Goody (AUS/QLD)/Jordan Cox (AUS/QLD) 2-0 (21-19, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
10 22/02/2020 10:30AM 7 Pool A
Pool Play
Thomas Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) 2-0 (21-19, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
4 22/02/2020 9:30AM 7 Pool A
Pool Play
Thomas Goody (AUS/QLD)/Jordan Cox (AUS/QLD) Shaun Andersen (AUS/QLD)/Lucas Josefsen (AUS/QLD) 2-0 (21-18, 22-20)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
1 22/02/2020 7:00AM 7 Pool A
Pool Play
Thomas Smith (AUS/NSW)/Kiefer Sinclair (AUS/NSW) Shaun Andersen (AUS/QLD)/Lucas Josefsen (AUS/QLD) 1-2 (21-23, 21-13, 9-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
7 22/02/2020 7:00AM 11 Pool A
Pool Play
Matthew Watkins (AUS/QLD)/Declan Burns (AUS/QLD) Samuel Bateman (AUS/WA)/Jackson Barnett (AUS/WA) 0-2 (16-21, 17-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
Pool B
16 22/02/2020 1:00PM 7 Pool B
Pool Play
Angus Henricks (AUS/NSW)/Zac Lenior (AUS/NSW) Joseph Simmons (AUS/QLD)/Sam Pittorino (AUS/QLD) 0-2 (12-21, 18-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
14 22/02/2020 11:20AM 11 Pool B
Pool Play
Tom Dempsey (AUS/WA)/Lewis Peach (AUS/WA) Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) 2-0 (21-18, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
11 22/02/2020 10:30AM 11 Pool B
Pool Play
Isaak Dick (AUS/SA)/Finn Wallbridge (AUS/SA) Joseph Simmons (AUS/QLD)/Sam Pittorino (AUS/QLD) 0-2 (15-21, 19-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
5 22/02/2020 9:30AM 11 Pool B
Pool Play
Jack Pearse (AUS/SA)/Solomon Bushby (AUS/SA) Angus Henricks (AUS/NSW)/Zac Lenior (AUS/NSW) 2-1 (15-21, 21-19, 15-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
2 22/02/2020 7:50AM 7 Pool B
Pool Play
Angus Henricks (AUS/NSW)/Zac Lenior (AUS/NSW) Joseph Simmons (AUS/QLD)/Sam Pittorino (AUS/QLD) 2-0 (21-18, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
8 22/02/2020 7:50AM 11 Pool B
Pool Play
Tom Dempsey (AUS/WA)/Lewis Peach (AUS/WA) Isaak Dick (AUS/SA)/Finn Wallbridge (AUS/SA) 2-0 (21-10, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
Pool C
12 22/02/2020 12:10PM 11 Pool C
Pool Play
Henry Clapp (AUS/SA)/Archie Muller (AUS/SA) Taliesin Drake (AUS/QLD)/Riley Sidney (AUS/QLD) 2-0 (21-8, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11

 
9 22/02/2020 12:10PM 7 Pool C
Pool Play
Fraser Garrett (AUS/NSW)/Korben Philips (AUS/NSW) Ethan Waugh (AUS/QLD)/Eithan Hill (AUS/QLD) 1-2 (14-21, 21-17, 12-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
3 22/02/2020 8:40AM 7 Pool C
Pool Play
Henry Clapp (AUS/SA)/Archie Muller (AUS/SA) Fraser Garrett (AUS/NSW)/Korben Philips (AUS/NSW) 0-2 (14-21, 16-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #7

 
6 22/02/2020 8:40AM 11 Pool C
Pool Play
Ethan Waugh (AUS/QLD)/Eithan Hill (AUS/QLD) Taliesin Drake (AUS/QLD)/Riley Sidney (AUS/QLD) 2-0 (21-12, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #11