Competition Results
Women's Division 1 (SA Open)

Match
#
Scheduled Date & Time Court Game
Desc
Team A Team B Result
Forfeit Info
Gold Medal
28 13/01/2019 3:30PM 1 Gold Medal Phoebe Bell/Jess Ngauamo Mariafe Artacho Del Solar/Taliqua Clancy 1-2 (24-22, 14-21, 9-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Bronze Medal
27 13/01/2019 1:30PM 1 Bronze Medal Stefanie Weiler/Brittany Kendall Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 2-0 (27-25, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Semi Final
25 13/01/2019 10:00AM 1 Semi Final Mariafe Artacho Del Solar/Taliqua Clancy Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 2-0 (21-4, 21-10)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
26 13/01/2019 9:00AM 1 Semi Final Phoebe Bell/Jess Ngauamo Stefanie Weiler/Brittany Kendall 2-0 (21-13, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Quarter Final
24 12/01/2019 6:30PM 9 Quarter Final Phoebe Bell/Jess Ngauamo Brianna Mears/Jana Milutinovic 2-0 (21-16, 21-5)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
23 12/01/2019 6:30PM 3 Quarter Final Stefanie Weiler/Brittany Kendall Christie Jenkins/Marisa Doran 2-0 (21-13, 21-18)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
21 12/01/2019 5:30PM 3 Quarter Final Mariafe Artacho Del Solar/Taliqua Clancy Sarah Richter/Triin Thorpe 2-0 (21-10, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
22 12/01/2019 5:30PM 9 Quarter Final Nikki Laird/Becchara Palmer Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 1-2 (23-25, 21-15, 12-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
Round of 16
20 12/01/2019 4:20PM 9 Round of 16 Brianna Mears/Jana Milutinovic Vanessa Green/Danielle King 2-1 (21-17, 19-21, 15-7)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
19 12/01/2019 4:20PM 3 Round of 16 Christie Jenkins/Marisa Doran Lucy Ambagtsheer/Gudrun Schober 2-0 (21-6, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
18 12/01/2019 3:30PM 9 Round of 16 Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper Anna Donlan/Rachel Pattermann 2-0 (21-7, 21-13)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
17 12/01/2019 3:30PM 3 Round of 16 Sarah Richter/Triin Thorpe Kayla Mears/Tessa Browne 2-1 (18-21, 21-11, 15-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #3

 
Pool A
13 12/01/2019 11:50AM 1 Pool A
Pool Play
Allysha Sims/Jasmine Fleming Vanessa Green/Danielle King 0-2 (10-21, 15-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
9 12/01/2019 11:00AM 1 Pool A
Pool Play
Mariafe Artacho Del Solar/Taliqua Clancy Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper 2-0 (21-15, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
5 12/01/2019 8:20AM 1 Pool A
Pool Play
Lucia Michalovicova/Alice Rohkamper Vanessa Green/Danielle King 2-0 (21-13, 21-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
1 12/01/2019 7:30AM 1 Pool A
Pool Play
Mariafe Artacho Del Solar/Taliqua Clancy Allysha Sims/Jasmine Fleming 2-0 (21-4, 21-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Pool B
14 12/01/2019 1:30PM 1 Pool B
Pool Play
Christine Baum/Ivana Jarosova Lucy Ambagtsheer/Gudrun Schober 0-2 (15-21, 13-21)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
10 12/01/2019 12:40PM 1 Pool B
Pool Play
Phoebe Bell/Jess Ngauamo Kayla Mears/Tessa Browne 2-0 (21-12, 21-11)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
6 12/01/2019 10:00AM 1 Pool B
Pool Play
Lucy Ambagtsheer/Gudrun Schober Kayla Mears/Tessa Browne 1-2 (21-12, 21-23, 11-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
2 12/01/2019 9:10AM 1 Pool B
Pool Play
Phoebe Bell/Jess Ngauamo Christine Baum/Ivana Jarosova 2-0 (21-9, 21-9)
Duty Team: Loser of previous match on Court #1

 
Pool C
15 12/01/2019 11:50AM 9 Pool C
Pool Play
Anna Donlan/Rachel Pattermann Michelle Kopecka/Michaela Levy 2-0 (21-17, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
11 12/01/2019 11:00AM 9 Pool C
Pool Play
Stefanie Weiler/Brittany Kendall Brianna Mears/Jana Milutinovic 2-0 (21-10, 21-14)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
7 12/01/2019 8:20AM 9 Pool C
Pool Play
Michelle Kopecka/Michaela Levy Brianna Mears/Jana Milutinovic 1-2 (21-13, 25-27, 9-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
3 12/01/2019 7:30AM 9 Pool C
Pool Play
Stefanie Weiler/Brittany Kendall Anna Donlan/Rachel Pattermann 2-0 (21-10, 21-12)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
Pool D
16 12/01/2019 1:30PM 9 Pool D
Pool Play
Sarah Richter/Triin Thorpe Annelies Jones/Kirsty Gordon 2-0 (21-14, 21-8)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
12 12/01/2019 12:40PM 9 Pool D
Pool Play
Nikki Laird/Becchara Palmer Christie Jenkins/Marisa Doran 2-0 (21-18, 21-19)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
8 12/01/2019 10:00AM 9 Pool D
Pool Play
Christie Jenkins/Marisa Doran Annelies Jones/Kirsty Gordon 2-0 (21-11, 21-17)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9

 
4 12/01/2019 9:10AM 9 Pool D
Pool Play
Nikki Laird/Becchara Palmer Sarah Richter/Triin Thorpe 2-0 (21-14, 21-15)
Duty Team: Loser of previous match on Court #9